PLIKI COOKIES Dowiedz się więcej

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki

Rozumiem, ukryj komunikat

O szkoleniach z techniki bezpiecznej jazdy...

30-05-2012 admin
4 178 wyświetleń
fb g+ twitter
  • Global rating average: 0.0 out of 5
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
2011_03_aoyama_por_d4324

O zawodach, imprezach, torze poznań i bezpiecznej jeździe motocyklem czyli rozmowa z JACKIEM MOLIKIEM - człowiekiem odpowiedzialnym za to wszystko.

MOTORISMO: Jacku, wiem, że piastujesz bardzo odpowiedzialne stanowisko podczas zawodów organizowanych na Torze Poznań, ale twoja praca to także spotkania z amatorami sportów motocyklowych. Czy możesz przybliżyć nam szczegóły swojej pracy?

Jacek Molik: Podczas rund międzynarodowych na Torze Poznań jestem dyrektorem zawodów, a podczas rund krajowych delegatem Głównej Komisji Sportu Motocyklowego, czyli tak zwanym obserwatorem z ramienia PZ Mot-u. Poza tym jestem jeszcze instruktorem doskonalenia techniki jazdy oraz instruktorem sportu motocyklowego.

MOTORISMO: To bardzo szeroki zakres kompetencji, jakie są Twoje podstawowe obowiązki?

J.M.: Jako instruktor odpowiadam za cały cykl szkoleń motocyklowych, które są na Torze Poznań, czyli Speed Day'e, Dni Motocyklisty i Moto Popołudnia. Jako dyrektor zawodów kieruję przygotowaniami do rundy Mistrzostw Europy, a jako obserwator z ramienia Głównej Komisji Sportu Motocyklowego na imprezach krajowych nadzoruję prawidłowość przebiegu imprezy.

MOTORISMO: Czyli można powiedzieć, że jesteś główną osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo przeprowadzanych na poznańskim torze zawodów?

J.M.: Można tak powiedzieć.

MOTORISMO: Czy uważasz zatem, że zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zawodów mają swoje odzwierciedlenie podczas codziennej jazdy ?

J.M.: Zawody sportowe i jazda na torze to jedno, a jazda po drogach to inna sprawa. Organizując zawody sportowe jesteśmy zobowiązani do ścisłego przestrzegania zasad bezpieczeństwa określonych przez FIM (Fédération Internationale de Motocyclisme). Jako trener sportowy walczę z zawodnikami o ułamki sekund, które nie są nikomu potrzebne na drodze. Najbardziej na jazdę drogowa przekładają się rzeczy, których uczę jako instruktor doskonalenia techniki.

MOTORISMO: Jaki jest Twoim zdaniem sens organizowania imprez, takich jak Dni Motocyklisty?

J.M.: Dni Motocyklisty służą do tego, aby człowiek, który kupił sobie motocykl i chce nim jeździć, poznał podstawowe zasady bezpieczeństwa. On nauczył się już jak prowadzić motocykl podczas kursu na prawo jazdy, natomiast jeździć jeszcze nie potrafi. W związku z tym przyjeżdża do nas na tor i uczy się podstawowych rzeczy rzeczy jak: przyspieszanie i hamowanie, jazda po łuku na ciągłym gazie, korekta łuku, jak obserwować zakręty i wykorzystywać ich potencjał.

MOTORISMO: Czym różni się ta impreza od Speed Day's?

J.M.: Speed Day's to już o krok dalej. To spotkanie motocyklistów, którzy znają już podstawy bezpiecznej jazdy i zachowania na torze. Jeżdżą coraz szybciej i pracują nad uzyskaniem najlepszego czasu okrążenia. Wszystko po to, by pozbyć się nabuzowanej adrenaliny nie robiąc tego na ulicy. To właśnie tor jest miejscem, gdzie można bezpiecznie się wyszaleć i uwierz mi, że po całym dniu na Speed Day nikt nie łamie przepisów wracając do domu - nikomu się już po prostu nie chce... Jednak Speed Day to nie tylko zajęcia dla “wariatów na przecinakach” przy 250 km/h ale także dla osób jeżdżących na nakedach, street enduro, czy “turystykach”. Na Speed Day-u uczymy jeździć nie tylko z maksymalnymi prędkościami ale i jak opanować swój motocykl, jak go ustawić “pod siebie”, jak wybrać optymalną linię przejazdu zakrętu itp.

MOTORISMO: Jak będzie wyglądała tegoroczna edycja dni motocyklisty? Czy przygotowaliście jakieś nowości, czy będzie to powtórka programu z ubiegłych lat?

J.M.: Wiesz, wszystko zależy od poziomu ludzi, którzy przyjadą na szkolenia. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że będą motocykliści o zróżnicowanych umiejętnościach, dlatego podzielimy ich na kilka grup o różnym zaawansowaniu i każdy z instruktorów dostosuje program szkolenia do poziomu swoich uczniów.

MOTORISMO: Która to już edycja dni motocyklisty?

J.M.: Jesteśmy na torze już od czterech lat. Program szkoleń jest już sprawdzony i dlatego nie mamy zamiaru drastycznie go zmieniać.

MOTORISMO: Jakiej spodziewacie się frekwencji ? Czy istnieje obawa, że zabraknie miejsc dla chętnych?

J.M.: Miejmy nadzieję, że zabraknie! Będzie to oznaczało, że trzeba zorganizować więcej takich imprez. Jesteśmy otwarci na ludzi, którzy chcę się uczyć, niestety zorganizowanie szkolenia i zabezpieczenie jego uczestników to duży koszt, a rachunek musi się zgadzać, dlatego impreza musi być płatna.

MOTORISMO: Kolejny raz wyprzedziłeś moje pytanie. Jaki jest koszt uczestnictwa?

J.M.: Opłaty są dokładnie takie jak w zeszłym roku i jest to 300 złotych, chyba, że zrobimy cenę dumpingową – 299, ale na pewno nie taniej...

MOTORISMO: Życzę zatem, aby ludzi przyjechało jak najwięcej - chodzi przecież głównie o bezpieczeństwo na drodze, ale także o świetną zabawę, a doświadczenie jazdy na torze jest czymś niesamowitym, zwłaszcza dla tych, którzy nigdy tego nie próbowali.

J.M.: Oczywiście, dlatego zapraszam jeszcze raz wszystkich bardo serdecznie!

MOTORISMO: Dziękuję za rozmowę.

Powiązane

Do zespołu ekspertów Motorismo dołączył Artur Wajda. Kim jest i czym się zajmuje? O tym w kilku słowach poniżej:

-

Artykuły promowane

Zdjęcie newsa
Salony Motorismo zapraszają na jesienną wyprzedaż odzieży i akcesoriów ...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Motorismo Assistance to zupełnie darmowy, innowacyjny program wsparcia i...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Zapraszamy do Salonów Motorismo, gdzie już dostępna jest nowa, jesienna ...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Wybierając się w motocyklową podróż, musisz zabrać ze sobą dużo więcej r...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Lato to czas wyjazdów. Przeważnie większość motocyklistów woli jeździć s...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Marka HJC przygotowała dla motocyklistów nowy model kasku szczękowego na...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
SW MOTECH to jeden z czołowych dostawców akcesoriów motocyklowych. Ma w ...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Ostatnia, czwarta część video-poradnika, tym razem na temat tego dlaczeg...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Held świetnie leży, dobrze skrojone i dopasowane ciuchy to znak szczegól...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Dla wszystkich fanów nowinek salony Motorismo przygotowały nie lada grat...
-
Czytaj więcej >
Motorismo on Facebook